Hlavní nabídka

O projektu

Projekt Překonej sám sebe jsme vymysleli s pár kamarády, když jsme jeli na soukromou dovolenou na pionýrech JAWA 05 po České republice. Tehdy jsme si řekli, že to není úplně špatný nápad, a že bychom třeba takto mohli i někomu něco přivézt.

Nejčastější otázky, které dostáváme, jsou, kdo z vás je nemocný a co za to máme. Nikdo z nás není nemocný. Nemáme ani kolem sebe nikoho nemocného. Je to opravdu jenom o tom, že jsme se rozhodli pomoct jiným lidem, které jsme do dneška vůbec neznali. Ale jejich příběhy nás natolik oslovili, že jsme se rozhodli, že si svůj život trošku upravíme a budeme pro tyto lidi dělat víc, než jenom to, že budeme sami chodit do práce a mít se dobře. Tento projekt se nedělá pro peníze. Naopak. Sháníme peníze, abychom je mohli dál posunout k projektu Překonej sám sebe, k pacientům, kteří je potřebují. Projekt děláme bezplatně, ale ne úplně bez odměny. Tou odměnou jsou nové zkušenosti, kontakty, zajímavá setkání a také samozřejmě určitý vnitřní pocti smysluplnosti a naplnění.
Radovan Holub

Kdysi jsem zažil mnoho úspěchů i neúspěchů. Zjistil jsem ale, že mě to úplně nenaplňuje. Projekt Překonej sám sebe mě naplňuje a doporučuji všem, aby si sami vyzkoušeli tento nepřenositelný pocit, kdy člověk něco dělá pro druhého.
RNDr. Petr Beňovský, Ph.D.

Účel projektu:

  • Zviditelnit problematiku roztroušené sklerózy a pojmenovat některé z rizikových faktorů, které mohou průběh této nemoci dále negativně ovlivňovat. Snaha zdůraznit prostředky účinné prevence a metody ulehčující život pacientům s roztroušenou sklerózou a zpomalující (zastavující) její průběh.
  • Propagovat koncept (změna životního stylu, vyhýbání se stresu, změna stravovacích návyků), který vede k významnému zlepšení kvality života nemocných s roztroušenou sklerózou. Tento koncept je postaven na platformě OMS (Overcoming Multiple Sclerosis – Překonání roztroušené sklerózy). O tomto konceptu chceme přinášet podrobné informace, výsledky atd. Chceme podporovat a pomáhat lidem s diagnózou roztroušené sklerózy, kteří se rozhodnou dodržovat zásady OMS.

  • V průběhu projektu poskytneme základní důležité informace o této nemoci široké veřejnosti a dodáme informace o potřebě včasné léčby. Chceme se zaměřit na všechny pacienty s roztroušenou sklerózou a nemalou měrou se zaměřit na mladé lidi s touto diagnózou anebo pacienty s příznaky RS a nebo pacienty, kteří svou diagnózu nedávno zjistili.
  • Chceme zprovoznit motivační web, který pomůže lidem v těžkých chvílích zvládnout danou situaci.

Proč děláme projekt Překonej sám sebe i v roce 2018?

V roce 2017 jsme projekt Překonej sám sebe rozšířili z RS na autoimunitní choroby a k tomu vznikl i podtitul PSS – projekt na podporu lidí, co chtějí „znovu“ žít. Ne, že by lidé nechtěli žít, ale bohužel jsme se v uplynulých ročnících setkali s mnoha lidmi, kteří pro své zlepšení již nebyli ochotni více udělat. Prostě se rozhodli, že lepší už to nebude, a tak jsou ve své negativitě spokojení. Toto, ale lidem z projektu PSS nestačilo. A tak jsme hledali cestu jak dál, a proto chceme dále pomáhat lidem, kteří již jsou pozitivně naladění nebo jsou ochotni se na tuto pozitivní vlnu nechat přivést. 

Pro rok 2018 jsme si položili otázku: "PROČ?" Proč, když to lidem dává smysl, tak platformu OMS v ČR nedodržují? Těch různých důvodů a mýtů je celá řada.  Asi to nejzákladnější je, že neví, nejsou si jistí jak celý systém používat. A tak jsme se rozhodli v roce 2018 dělat naše vzdělávací minikongresy se zaměřením na zdravou výživu, rozeznávání vhodných a méně vhodných potravin, včetně praktické ukázky přípravy zdravé a chutné snídaně. To vše proto, abychom ukázali, že to není tak složité jak to na první pohled vypadá a pro náš organismus to má neskutečně blahodárné účinky.